Cały ten plastik

Problem plastiku
Jesteśmy otoczeni przez tworzywa sztuczne – plastiki. Stanowią większość opakowań naszego jedzenia i picia. Wypełniają mieszkania, miejsca pracy, środki transportu. Mogą być w ubraniach, okularach, zębach i szczoteczkach do zębów, komputerach, telefonach, naczyniach, narzędziach, zabawkach. Lista bez końca, zwłaszcza w momencie, gdy zaczynamy się rozglądać i uświadamiać sobie wszechobecność plastiku.
Plastik jest lekki, elastyczny, odporny na wilgoć, trwały i tani. Może być odporny na chemikalia, przezroczysty lub nie, praktycznie nie do zniszczenia. To wspaniałe i użyteczne właściwości, dzięki którym plastik odgrywa ważną rolę w naszym życiu na Ziemi. Ale jego wszechobecność powoduje również wcześniej nie spotykane zanieczyszczenie naszego środowiska i niesie za sobą wiele zagrożeń dla zdrowia – szczególnie dzieci. Plastiku powinniśmy używać mądrze i rozważnie i tylko w sytuacjach, gdy nie istnieją lub nie są dostępne zdrowsze i bezpieczniejsze zamienniki.


Czym jest plastik i skąd się wziął?
Nazwa “plastik” pochodzi z greckiego “plastikos”-plastyczny, nadający się do formowania i “plastos” uformowany. Zgodnie z etymologią i w szerokim znaczeniu tego słowa, plastik to materiał ,który w jakimś momencie procesu produkcji może być uformowany, ekstrudowany, odlewany, czy też używany do pokrywania innych powierzchni.
Plastiki to polimery (z greckiego- mające wiele części) czyli substancje lub molekuły zrobione z powtarzających się jednostek (zwanych monomerami). Monomery wodoru i węgla – węglowodory- połączone są razem w długie łańcuchy tworzące polimery plastiku. Surowiec z którego wytwarza się większość plastików jest pochodną ropy, gazu ziemnego lub węgla.
Długość i struktura łańcucha polimerów określa właściwości plastiku. Np. z polimerów o dużej gęstości może powstać twarde tworzywo, a z mniej zagęszczonych bardziej giętkie. Jednak, aby uzyskać pożądane właściwości użytkowe, do prawie wszystkich plastików w procesie produkcji dodaje się rozmaite substancje takie jak np. napełniacze proszkowe lub włókniste, stabilizatory termiczne, stabilizatory promieniowania UV, uniepalniacze, środki antystatyczne, środki spieniające, barwniki itp. Ich wpływ na nasze zdrowie może być bardzo niekorzystny (zobacz poniżej).
Pierwsze tworzywo sztuczne zostało wytworzone w 1855 roku przez brytyjskiego wynalazcę Alexandra Parkes’a, który połączył naturalną celulozę z kwasem azotowym i rozpuszczalnikami. Pierwszy w pełni syntetyczny plastik powstał w 1907 roku kiedy Leo Baekeland użył węglowodorów do produkcji tworzywa o nazwie “bakelit”. Z bakelitu powstawały obudowania telewizorów i radioodbiorników, sprzęt kuchenny i zabawki.

I tak nastała ERA PLASTIKU, który po II Wojnie Światowej wraz z rozwojem masowej produkcji i konsumpcji zawładnął prawie każdą sferą naszego życia.

Nasze zdrowie, środowisko i plastik

Z punktu widzenia naszego środowiska naturalnego, plastiki to katastrofa pod wieloma względami.
Surowce używane do produkcji plastiku: ropa i gaz, nie są odnawialne a ich wydobycie zużywa ogromne ilości energii i wiąże się z zanieczyszczeniami środowiska oraz stanowi zagrożenie dla całego ekosystemu.
W samym proces produkcji plastiku używa się ogromnych ilości szkodliwych dla zdrowia chemikaliów, na które narażeni są pracownicy w fabrykach. Jeszcze bardziej niebezpieczne jest spalanie plastiku, gdyż do powietrza trafiają bardzo silnie trujące i powodujące raka związki chemiczne.

 

Plastikowe opakowania, a zwłaszcza wszechobecna torebka plastikowa to hałdy śmieci nie ulegających biodegradacji. Ptaki, zwierzęta morskie i lądowe mylą plastikowe odpadki z pożywieniem i giną.

Jest coraz więcej dowodów na to, że chemikalia które wydobywają się z plastiku, zwłaszcza tych używanych przy gotowaniu oraz jako opakowania do jedzenia i picia są szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Szczególne ryzyko stanowią te, które powodują zaburzenia gospodarki hormonalnej w tym bisfenol A (BPA) i ftalany – powszechnie dodawane do wyrobów z PVC. Badania dowodzą szerokiego spektrum negatywnych skutków dziania BPA na organizm ludzki takich jak zaburzenia neurologiczne, zmiany nowotworowe, przedwczesne dojrzewanie, zaburzenia systemu hormonalnego i spadek płodności (BPA naśladuje w organizmie działanie żeńskiego hormonu – estrogenu i blokuje dzianie hormonów męskich). Na niekorzystne działanie plastik bardziej narażone są niemowlęta i małe dzieci których narządy wewnętrzne i system odpornościowy dopiero się rozwijają.

Choć informacje mogą wydawać się przytłaczające – nie popadajmy w depresję! Działamy razem z wieloma innymi ludźmi na całym świecie, aby zmienić ten niekorzystny stan rzeczy. Wiedza to klucz do podejmowania świadomych decyzji i inicjowania pozytywnych zmian. Małymi krokami wprowadzajmy więcej zdrowia i natury do naszego życia.
Jednym z elementów urzeczywistniania naszej wizji jest oferować jak najbezpieczniejsze, wysokiej jakości, etyczne i przyjazne dla ludzi i środowiska alternatywy dla plastikowych produktów codziennego użytku.
Dziękujemy za odwiedziny i wszystkiego najlepszego na drodze do mniej plastikowej rzeczywistości!

 

One thought on “Cały ten plastik

  1. Ewalor

    Nienawidzę plastiku! Wszystko teraz jest w to potworne tworzywo sztuczne opakowane, żywność… przede wszystkim. Ma to bardzo negatywny wpływ na zdrowie powodując masę schorzeń i chorób, np. rąk, autyzm, AZS, rzs, kolagenozy. Trzeba uświadamiać i edukować!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *